środa, 18 sierpnia 2010
DECOUPAGE NA PORCELANIE kurs krok po kroku
Witajcie dzis prezentuję wam krótki kurs techniki decoupage na porcelanie.
WYPALANIE PORCELANY W DECOUPAGE
Potrzebne materiały:
• porcelanowy przedmiot do zdobienia
• motyw – tu papier ryżowy
• specjalny klej do decoupage na porcelanie – w tym przypadku użyłam kleju do porcelany firmy Hobby Line ważne żeby w opisie kleju była adnotacja, że można go wypalać http://www.agart.sklep.pl/index.php?p118,klej-do-decoupage-na-porcelanie-c-kreul-150-ml-nr-49451
• pędzel z miękkim włosiem
Za nim rozpoczniemy przyklejanie motywu należy przygotować powierzchnię dekorowaną
1. Zaczynamy od odtłuszczenia porcelany. Zostawiamy ją do wyschnięcia.
2. W tym czasie przygotowujemy motyw, możemy wydzierać lub wyciąć zależy to od motywu, który używamy i od tego czy będziemy później jeszcze stosować cieniowanie (tym razem nie cieniowałam, a ponieważ motyw był na różowawym tle więc musiałam użyć nożyczek do dokładnego wycięcia motywu). Jeśli decydujemy się na użycie kolorów to musimy zaopatrzyć się w farby akrylowe, które możemy wypalać np. takie http://www.agart.sklep.pl/index.php?p7,hobby-line-porcelana-20-ml-c-kreul lub inne farby akrylowe do porcelany, ceramiki, które można wypalać. Niektóre dziewczyny zajmujące się decoupage mieszają zwykłe akrylówki z klejem do porcelany.
3. Następnym krokiem jest naklejenie motywu na porcelanę. Ponieważ użyłam papieru ryżowego odpadł mi etap moczenia go w wodzie przed naklejeniem – pamiętamy ryżowca nie trzeba moczyć w wodzie! Pokryłam porcelanę klejem odczekałam 2-3 minuty żeby trochę przesechł i następnie przykleiłam motyw. Następnie pokryłam motyw z wierzchu klejem – nakładałam od środka co dodatkowo posłużyło wyeliminowaniu ewentualnych pęcherzyków powietrza.
4. Zostawiłam porcelanę na 12 godzin do wyschnięcia (można nawet na 24 h).
5. Kolejny krok to naniesienie 2-3 warstw kleju (WAŻNE KLEJU, KTÓRYM PRZYKLEJAŁYŚMY MOTYW – NI E UŻYWAMY TU LAKIERU!!!) na talerze (nakładamy tylko na wierzch porcelany, spód zostawiamy w spokoju). Staramy się aby warstwy kleju były cienkie, ponieważ każde zgrubienie, którego nie zauważymy i nie przeszlifujemy przy wypalaniu zabarwi nam porcelanę w tym miejscu na brzydki żółty kolor. Warstwy kleju nakładamy w odstępach co najmniej 12 godzin.
6. Po nałożeniu ostatniej warstwy kleju suszymy na wolnym powietrzu przez około 4 godziny.
7. Wypalamy w temp. 130 C przez 90 minut bez nagrzewania piekarnika. po wypaleniu pozostawiamy do ostygnięcia. Po tych zabiegach nasze dzieło jest odporne na warunki atmosferyczne i można myć je w zmywarce.
Życzę wszystkim udanego wypalania porcelany:)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Jak dla mnie czarna magia, ale podziwiam za wytrwałość w zrobieniu kursiku:*
OdpowiedzUsuńJa robiłam ostatnio cukierniczkę porcelanową tylko innym klejem - Glass Medium TO-DO. wypalałam wg instrukcji na opakowaniu i zastanawiam się czy po wypaleniu pod palcami ten naklejony wzór ma być taki lekko chropowaty? Bo zastanawiam się czy dobrze to zrobiłam. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńAnula witam na moim blogu:) moje wzory po wypaleniu nie są chropowate. Ile warstw kleju dałaś przed wypaleniem? pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDałam 3 warstwy kleju. Może chropowate to złe określenie, ale powierzchnia nie jest gładka tak jak myślałam. Być może to wina piekarnika, który nagrzewa się jak zechce :)
OdpowiedzUsuńa między warstwami szlifowałaś papierem ściernym?
OdpowiedzUsuńhmmm nie szlifowałam :( nie wzięłam tego pod uwagę bo cały czas myślałam,że by równo położyć klej, aby nie było żółtych zacieków. Pewnie teraz już nie bardzo da się to poprawić, czy można podszlifować? Przepraszam za tak pewnie banalne pytania, ale moja przygoda z decu naporcelanie to początek.
OdpowiedzUsuńZadne pytania nie są banalne. Z resztą kto pyta nie błądzi;) ale poważnie to teraz niestety nie da rady bo masz już przedmiot utwardzony. Następnymm razem pamiętaj o przeszlifowaniu:)
OdpowiedzUsuńDziękuję za rady są bardzo cenne. Czyli maluję 2-3 razy klejem i po wyschnięciu każdej warstwy szlifuję :) Pozdrawiam (a na marginesie również jestem ze świętokrzyskiego a na ten blog trafiłam przez wizaż) :)
OdpowiedzUsuńMożna szlifować co każdą warstwę jeśli chcemy, ale można też po drugiej warstwie delikatnie przeszlifować i na to ostatnią warstwę kleju, żeby było gładko i lśniło. Z której części świętokrzyskiego jesteś? mój email dekupazoweuroczysko@tlen.pl
OdpowiedzUsuńWitam. Na stronę trafiłam przez przypadek. Ale cały kurs o metodzie decoupage na porcelanie przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem. Chyba spróbuję ozdobić jakąś porcelanę. Hej przygodo! Tylko gdzie mogę znaleźć papier ryżowy ze zworami do wycięcia.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Basia
przede wszystkim cieszę się, że mój opis się pani przydał. Po drugie jeśli chodzi o papier ryżowy to raczej się go nie wycina tylko wydziera - chyba że motyw jest na tle kolorowym a my chcemy żeby przedmiot zdobiony przez nas pozostał biały to wtedy wycinamy. I po trzecie papiery ryżowe można dostać w wielu sklepach internetowych i na allegro. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę decoupage sklepy i zostaje już tylko kupować:) powodzenia życzę. Pozdrawiam Sylwia.
OdpowiedzUsuńświetne! a czym szlifujesz?
OdpowiedzUsuńWitam Moniko:) szlifuje się papierem ściernym drobnoziarnistym czyli o numerze 600 lub 800 :) do drewna może być ciut grubszy od 180 do 600. powodzenia:)
OdpowiedzUsuńa po co to szlifowanie jest potrzebne?jak szlifuje to mi kolor schodzi z motywu!
OdpowiedzUsuńWitam widocznie szlifujesz za mocno lub za grubym papierem ściernym. Przy normalnym lakierowaniu szlifuje się co 3-5 warstwę lakieru nie zaraz po pierwszej.
Usuńpapier mam ten najdrobniejszy i szlifuje po 2 warstwie lakieru,moze faktycznie robie to za mocno:(ale dlaczego trzeba szlifowac,nie mozna zostawic bez szlifowanie?dzieki za odp.
UsuńJeśli nie zrobiły ci się zmarszczki na motywie lub zacieki z lakieru czy kleju nie trzeba szlifować w innym wypadku trzeba żeby praca była estetyczna
Usuńtaka trochę mieszanka decoupage'u z pieczeniem ciasta.. ;)
OdpowiedzUsuńMam pytanko do ozdobienia filizanek uzylam zwyklego kleju do przyklejenia serwetki dopiero nastepne warstwy mom zamiar pociagnac tym specjalnym do porcelany czy dobrze zrobie , czy moze cala prace zrobic od nowa tym specjalnym klejem.
OdpowiedzUsuńPowiem szczerze, że nie wiem. Nie robiłam tak więc się nie wypowiem czy podczas wypalania nie nastąpi żółknięcie zwykłego kleju, jeśli ci nie szkoda to spróbuj może będzie wszystko dobrze:) powodzenia.
UsuńHej, mam pytanie związane ze wzorem. mam konkretny wzór który chcę użyć i na pewno nie będzie dostępny na papierze ryżowym. Wyżej przeczytałam, że zwykły papier należy moczyć przed przyklejaniem. I tu moje pytanie: mogę wydrukować motyw na zwykłej drukarce, namoczyć, poczekać aż wyschnie i dalej już wg instrukcji tak? (no właśnie, czy nie czekać aż wyschnie?:) dzięki i pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam, mam pytanie. Jestem plastyczką z wykształcenia i nie zajmuje się decoupagem (choć skończyłam kurs kilka lat temu), mam do odnowienia stare kafle ceramiczne (koronę pieca), fizycznie wiem jak to zrobić i jak chcę żeby wyglądały, jednak problem mam natury technicznej, bo nie wiem jakich środków użyć. Pomyślałam o technice decoupage (tylko bez wklejania papierków). Chciałabym pomalować kafle na biało (mają kolor wypalonej ceramiki) i użyć czegoś do efektu spękania. Chciałabym żeby wyglądało to jak popękane szkliwo, nie mogę jednak wypalać kafli, bo są w zbyt kiepskiej formie i mogą popękać (jestem ceramikiem z wykształcenia, ale nie znam się na szkliwach i piecach, a nie na robieniu tego na zimno), czy jest coś takiego czego mogę użyć? mój e-mail: essiii@wp.pl Będę wdzięczna za odpowiedź.
OdpowiedzUsuńSuper blog pełen inspiracji , mam pytanie odnośnie decupoage na ceramice czy można go stosować na zwykłych kubkach z porcelitu oraz czy np kubek przed wypalaniem lakierujemy jeśli tak to czym ?Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńDorota
Ten preparat, którego ja używam jest jednocześnie klejem i lakierem więc nie ma potrzeby dodatkowego lakieru stosować. Co do porcelitu nie wypowiem się bo nie orientuję się jak on zachowa się przy wypalaniu.
UsuńSuper kursik muszę też spróbować.
OdpowiedzUsuńdziękuję :)
Usuńcześć, orientujesz się czy można kleju perfetto używać do wypalania?
OdpowiedzUsuńwitaj, jeśli jest to klej na którym napisano że można go stosować do wypalania to tak, w innym przypadku bałabym się że zżółknie lub zbrązowieje - ale zawsze możesz zrobić próbę na czymś na czym ci nie zależy. Pozdrawiam
Usuńbeautiful work. I have a question, where do you buy the metalic part? Please do answer to my mail
OdpowiedzUsuńThank you
iris.4every1@gmail.com
świetny kurs, dziękuję
OdpowiedzUsuń:) cieszę się
UsuńWitam, kurs świetny !!! mam pytanie czy klejem pokrywamy tylko to co nakleimy czy np cały kubek ?
OdpowiedzUsuńDziękuję :) klejem pokrywamy tylko to co nakleimy
UsuńPani Sylwiu to pokrywamy aż do wypalenia klejem tylko ten motyw nie cała powierzchnię aż do wypalenia?
OdpowiedzUsuńtak motyw i kawałek tuż za ponieważ klej ma to do siebie że może podczas wypalania zżółknąć wiec lepiej żeby nie był na całej powierzchni zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z białą ceramiką
UsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńWitam. Świetny kursik dla mnie i pewnie dla wielu innych. Weszlam tutaj przypadkowo szukajac pomocy w kwestii ozdabiania szkla, porcelany i ceramiki. Dotychczas robilam kilka rzeczy na probe i dla siebie wiec niezbyt mnie interesowalo jak trwale beda, teraz chcialabym zrobic kilka prezentow wiec skorzystam z twoich rad. Dziekuje. Czy nadal prowadzisz tego bloga? bo wpisy sa jesien 2015.
OdpowiedzUsuńWitaj Dana ciesze sie że podoba ci się kurs :) życzę powodzenia w tworzeniu - co do bloga nadal jest prowadzony :) tylko decoupage już nie zajmuje się tak często, teraz projektuje i tworze biżuterię i wykonuje zdjęcia :) pozdrawiam Sylwia
UsuńWitam czy można naklejać serwetki ?
OdpowiedzUsuńWitam czy można naklejać serwetki ?
OdpowiedzUsuńTak można jedynie przy serwetkach należy pamiętać o ich rozwarstwieniu (bo serwetki z reguły mają 3 warstwy) pozdrawiam serdecznie Sylwia
Usuńjeżeli chce coś namalować farbami akrylowymi na porcelanie, to lepiej je wymieszać z klejem do porcelany, czy mogę po prostu na koniec pokryć to warstwą kleju i wypalić?
OdpowiedzUsuńbardzo bym prosiła o jakieś wskazówki, bo nie chcę popełnić niepotrzebnych błędów
UsuńRaczej pokrylabym na koniec klejem :)
Usuń